Jedna od redovnih operacija kod održavanja sopstvenog bloga je WordPress upgrade. Naime, WordPress je veoma aktivan projekt i vrlo često izlaze nove verzije.
Postoje dve vrste verzija: sigurnosne (kada se menja treća cifra u broju verzije – 2.6.3) i funkcionalne – kada se dodaje veliki broj novih opcija i funkcija u WordPress (i tada se menja druga cifra u verziji – recimo 2.7.0 koja se planira sredinom novembra 2008) – više o “velikim” verzijama imate na mapi razvoja.
U principu, treba primeniti svaku novu verziju na vaš blog; no, ovo je iskustveni savet: ako je treći broj verzije nula (kao u 2.7.0) – sačekajte. Ne kažem da su prve “velike” verzije loše, samo se pokazalo da obično imaju dosta sitnih grešaka (što je i normalno jer im prethodi veliki razvoj).
Backup baze i sajta
Prvi i apsolutno obavezni korak u Wordress osvežavanju je backup baze – prosto nema opravdanja za izbegavanje ovog koraka: tu su vaša podešavanja, svi tekstovi, svi komentari, svi nalozi na vašem blogu (ako ih imate više).
Zato, prvo backup baze, provera da je arhiva i datoteka unutar arhive čitljiva, pa onda idemo dalje.
Nije loše uraditi i kompletan backup svih fajlova koji čine vaš sajt; i prosto kopiranje na vaš računar koristeći FileZillu recimo je dovoljno. Kako zbog velikog broja fajlova ovo zna da potraje, minimum koji treba iskopirati pre osvežavanja su:
- wp-config.php u osnovnom direktorijumu
- ceo wp-content folder
(ako niste sigurni kako da uradite ovo, pogledajte prethodne nastavke; ako i posle toga niste sigurni 🙂 pitajte u komentarima ili na mail)
Korisnici cPanela mogu jednostavno da kliknu na Download a home directory Backup i tako skinu sve fajlove u jednoj (vrlo često povelikoj) arhivi.
Skidanje nove verzije i priprema
WordPress arhivu možete skinuti sa http://wordpress.org/download/ (engleska verzija) ili sa http://sr.wordpress.org/ (srpska verzija) – izaberite prema vašim sklonostima.
Kada ste skinuli arhivu, raspakujte je, recimo koristeći 7-Zip:
Sada ćete dobiti wordpress direktorijum gde su svi fajlovi od nove verzije.
Isključivanje svih pluginova
Pre slanja fajlova na server, obavezno je da isključite sve uključene pluginove:
Pre toga, zapamtite / zabeležite koji pluginovi su uključeni, da bi iste uključili posle cele operacije.
Osvežavanje – FTP-om
Osvežavanje verzije preko FTP-a (recimo iz FileZille) je jednostavno:
- locirate upravo raspakovan wordpress direktorijum sa leve strane (lokalni računar)
- locirate osnovni wordpress direktorijum na sajtu
- obrišite wp-admin na sajtu (1 min 20 sec)
- obrišite wp-include na sajtu (2 min 50 sec)
- selektujete sve sa leve strane u donjem delu, gde su datoteke (Ctrl-A), desno dugme na taj izbor pa upload
- potvrdite da želite da pregazite sve postojeće fajlove
- prebacite fajlove na server (13 min 40 sec)
Potvrda gaženja datoteka – klikni za veću sliku
Zašto pišem vremena? FTP protokol prosto nije namenjen prebacivanju velikog broja (preko 500 u tekućoj WP instalaciji) – tada je spor i za upgrade će vam trebati maltene 20 minuta. U tom periodu, ko god dođe na vaš sajt može da dobije svakakve stranice i informacije o greškama.
No, tu na žalost ne možete puno uraditi – FTP protokol ne poznaje “raspakuj arhivu” komandu; jedino možete izabrati “mirnije vreme” kada je poseta na sajtu manja.
Osvežavanje – cPanel
Kroz cPanel možete osvežiti WordPress kao i kroz Filezillu – datoteku po datoteku. Naravno, to nije nikakav napredak. No, cPanel ima jednu jako dobru funkciju koja omogućava da ovaj posao bude mnogo udobniji: raspakivanje arhiva na serveru:
- spakujete sve datoteke u jednu arhivu kod vas na računaru
- iskoristite cPanel: File Manager za upload te arhive na server
- na kraju, kliknete na arhivu (kada je na serveru) i gore desno izaberete Extract File Content:
Ali, (naravno, uvek ima neko ali), cPanel ima tu ružnu osobinu da kada raspakuje obične zip arhive, preskače sve datoteke koje već postoje na serveru, što naravno poništava poentu osvežavanja – nama to upravo i treba – da uradimo zamenu postojećih datoteka boljim verzijama.
Šta je rešenje? Pa, recimo spakovati datoteke u .tar.gz arhivu, koju cPanel raspakuje bez problema i radi (kako i treba) gaženje starih verzija. Startujte 7-Zip File Manager, siđite do direktorijuma gde čuči novi WordPress, označite sve datoteke i direktorijume (Ctrl – A), i kliknite na veliko zeleno +:
Na tom dijalogu izaberite tar tip – dobićete wordpress.tar datoteku. Još nije gotovo – označite sada samo wordpress.tar datoteku, i ponovo kliknite na veliko zeleno +:
ovog puta izaberite Gzip i konačno ste dobili .tar.gz arhivu (razlog za dva koraka: Gzip pakuje samo jednu datoteku).
SADA uradite upload na sajt i izaberite raspakivanje – za nekoliko trenutaka ćete imati raspakovanu novu verziju WordPressa.
Finalni koraci
Ono što je obavezno je da prvi link kome pristupite bude http://adresa-bloga/wp-admin/upgrade.php – nikako da se ulogujete ili bilo šta slično!
Ignorisanje ovog koraka je najčešći uzrok neuspelim i problematičnim WordPress osvežavanjima – ovaj finalni korak radi promene u bazi bez kojih novi fajlovi neće raditi kako treba.
Kada je ovo sve odrađeno, aktivirajte pluginove sa spiska koji ste napravili pre samog osvežavanja.
I to je to 🙂
Ovim bih (barem za sada) zatvorio krug “WordPress Radionice za početnike”; to nikako ne znači da neću i dalje pisati o WordPress-u, samo će biti to malo ređe i sa malo naprednijim temama.
To vas naravno ne sprečava da u komentarima / mailu zatražite još neku lekciju sa određenom temom 🙂
eto, sad i ja imam novi Word Press!!! 🙂
Hvala Dejane!
Nadam se da uključivanje video klipova sada lakše ide 🙂
(opet zaboravih sabiranje)
bilo je malo nezgodno dok se nisam snašla, ali sada je ok 🙂
čak se ne menja ni pri editovanju 😉
Dejane, ovaj tekst stvarno zlata vredi! Svaki put se vratim ovde kad treba da upgrejdujem Word Press. Hvala ti! 😀
Samo napred 🙂 Za to (između ostalog) tekstovi i služe – da znaš gde da se vratiš 🙂