Na zahtev mnogobrojnih 😉 čitalaca, i kao pojašnjenje radionice održane na BlogOpenu 2008, polako ću krenuti u objašnjavanje slajdova / tehnika za efikasno korišćenje WordPress-a.
Redosled “lekcija” neće biti određen slajdovima već u zavisnosti šta pitate 🙂 i šta su najčešća pitanja.
Za početak idemo na:
Postavljanje nove teme na WordPress blogu
- Username i password za pristup WordPress fajlovima kod vašeg hosting provajdera; ovo nije isti username i password koji koristite za logovanje na WordPress admin deo i obično nemaju nikakve veze. Obično se na ovaj par (username, password) referiše kao ftp, sftp, shell (username, password). Ako ga nemate, nema razloga da čitate dalje 🙂
- Arhiver – za raspakivanje / pakovanje zip i sličnih arhiva; preporučujem 7-Zip
- FTP klijent – program za prenošenje datoteka između vašeg računara i hosting provajdera (odnosno tamo gde vam sedi instalacija WP-a); preporučujem FileZilla program (treba vam Client).
Nalaženje nove teme
Tema za WordPress ima na svakom koraku. Neki od linkova gde možete pogledati su:
- http://wordpress.org/extend/themes/
- http://www.wpthemespot.com/
- http://www.bestwpthemes.com/
- http://codex.wordpress.org/Using_Themes
Ono što je bitno prilikom izbora teme:
- Tema treba da podržava verziju WordPress-a koju koristite (a to je, nadam se, najnovija 😉 )
- Pročitajte (obično kratak) dokument koji su uslovi za korišćenje teme (najčešći zahtev je da ne menjate link ka autorovom sajtu u futeru teme).
Kada jednom izaberete temu, skinite je (download) na vaš računar i raspakujte je u poseban folder (obično su teme tako i pakovane, sa sve folderom):
Ubacivanje teme u WordPress
Filezila: definisanje sajta
Pre nego što krenete sa trošenjem tema u WP-u, potrebno je podesiti FileZillu za pristup vašem sajtu (na sreću, samo jednom). Startujte Filezillu i izaberite File / Site Manager:
Host: Ovo je obično ime sajta sa ili bez www; nekada je to i adresa (četiri broja odvojena tačkama) – sve zavisi od vašeg provajdera.
Servertype / Logontype: dao sam najčešće, ali mogu da budu i druge opcije u ovoj padajućoj listi (opet zavisi od hosting provajdera).
Username / Password su iz tačke 1. sa početka teksta.
Od sada pa na dalje se na vaš sajt kačite biranjem strelice na početku taskbara i izborom sajta:
Ubacivanje teme
Kada ste se nakačili na sajt, ubacivanje teme je jednostavno; sa desne strane izaberete wp-content/themes, sa leve strane izaberete lokalni folder sa temom (dobro obratite pažnju da birate folder u kome je sama tema a ne folder u kome je folder sa temom 🙂 ), zatim desno dugme miša i Upload:
Ostaje još samo da aktivirate novu temu u WordPress administrativnom panelu:
I to je to 🙂
Hvala Dejane. 🙂
Nema na čemu 🙂
Odličan tekst! Može li jedno ovako detaljno objašnjenje o tome kako da update-ujem WordPress, a da pri tome ne napravim paprikaš od sajta? 🙂
Biće, ali je to jako škakljiva tema i mnogi će me držati odgovornim (kao što se već dešava, jel’ tako Deda? 😉 ) pa moram vrlo pažljivo da ga spremim 🙂
@Marija:
postoji i plugin za automatski upgrade – zvuci neverovatno, ali funkcionise! Naravno, i ovde se moze desiti da se napravi paprikas od sajta, tako da se nadam da ni mene nece niko drzati odgovornim 🙂
http://wordpress.org/extend/plugins/wordpress-automatic-upgrade/
#Viktor: postoji, postoji, ali budite pažljivi 🙂
Većina ljudi uspešno koristi taj plugin, ja sam ga naveo u prezentaciji, ali ih je nekoliko imalo ozbiljnih problema.
Zato, pažljivo 🙂
Dejane, hvala. Probaću ovaj 7-Zip.
Ja inače volim da čačkam po temama, pa sam već ispraksirana, imam ih 20-tak uploadovanih, kako je samo teško odlučiti se…
Čekam druge napredne tekstove… 😉
@Viktor: hvala, ali nekako nemam poverenja u automatski upgrade… ipak ću sačekati detaljno objašnjenje za opciju “uradi sam/a” 🙂
@Ivana: Biće 🙂